Granátové jablko -zázračné ovoce

06.07.2024

Ženský elixír

Granátové jablko je známé jako jeden z nejsilnějších elixírů pro zdraví žen, hormonální rovnováhu, krásu a plodnost. Granátové jablko pomáhá ženám všech věkových kategorií - zvyšuje plodnost, vyrovnává menstruační cykly, koriguje PMS a zmírňuje menopauzální návaly tepla a noční pocení.

V bylinné tradici existuje řídící princip nazvaný "Nauka o podpisu" - který se konkrétně týká podobnosti rostlin a jejich léčebných použití na části těla. Při pečlivém pozorování lze uvažovat o léčivých vlastnostech rostliny z nějakého aspektu její "přírody", vzhledu nebo místa pěstování. Podle renomovaného řeckého léčitele, Galena, je to "starodávná myšlenka, že Stvořitel nechal podpis na rostlinách, aby vám řekl, proč jsou."

Aplikuje-li se to, doktrína o podpisu může poskytnout větší ocenění ohledně korelace mezi barvou a formou granátového jablka a odpovídajícími léčebnými vlastnostmi. Načervenalé, kulaté ovoce je plné mnoha arilů (semen obklopených tekutinami naplněnými vaky). Tyto arilky jsou uzavřeny v jemných vnitřních membránách, velmi podobné uspořádání, struktuře a vzhledu mléčných žláz v prsou. Granátové jablko nám také připomíná tvar a strukturu vaječníků s mnoha folikuly. Existuje další korelace s podobností barvy a tvaru srdce a s červenou šťávou připomínající krev.

Daleko od pouhého podivuhodného pojetí moderní věda skutečně zjistila, že výhody granátového jablka z jeho semen, šťávy, kůry, květu a stonku skutečně mají hluboký dopad na zdraví prsu, plodnost, hormonální rovnováhu, omlazení pokožky a zdraví srdce.

Hormony a menopausa

Dr. Ephraim Lansky, jeden z předních světových výzkumníků a odborníků na přínosy granátových jablek pro zdraví, říká: "Celé ovoce je spojeno s estrogeny různých potencí v různých množstvích. Nejmenší formy jsou nejběžnější, zatímco nejsilnější je nejvzácnější. V ovoci z granátového jablka je více než 10 estrogenních sloučenin. Estrogen je definován jako cokoliv, co se váže na estrogenní receptory. Formy, které mohou vázat, ale ne stimulovat silný estrogenní účinek, se považují za antiestrogenní a zabraňují tomu, aby silnější účinky působily. To je důležité pro modulaci onemocnění, které vyvolává příliš mnoho estrogenu. "

Schopnost mnoha složek nacházejících se v granátovém jablku bezpečně pomáhat, modulovat a regulovat hormony je jistě dobrou zprávou pro ženy všech věkových kategorií. Tyto slabší a bezpečnější formy estrogenů (zatímco pomáhají stimulovat méně citlivé menopauzální receptory estrogenu) nepřispívají k dominanci estrogenu. Olej z granátového jablka, stejně jako jeho šťáva, slupka a květy pomáhají snižovat mnoho příznaků hormonální nerovnováhy. Se zvýšeným přínosem progesteronu mohou ženy vykazovat vyváženější hormony.

Zastavte zánět

Další výzvou pro zdraví žen je rostoucí výskyt chronického zánětu. Zánětlivé stavy zahrnují: endometriózu, fibroidy, syndrom polycystických vaječníků, artritidu, autoimunitní onemocnění, astma, metabolický syndrom, diabetes, kardiovaskulární onemocnění a dokonce rakovinu. Zánět jde ruku v ruce s poškozením volnými radikály. Dr. Lansky vyvinul proces vytvářející silné extrakty z granátového jablka kombinující fermentované šťávu z granátového jablka, slupku, listy, květiny a osivo. Tato kombinovaná antioxidační aktivita má silnou synergii.

Výzkum prokazuje, že protizánětlivý účinek extraktu z granátového jablka inhiboval zánětlivý enzym

COX-2 o impozantních 31% až 44%. Vzhledem k tomu, že dominance estrogenu také zhoršuje zánětlivé stavy, tento vynikající fermentovaný extrakt kromě jeho hormonálních přínosů má také obrovský dopad na snížení zánětu. To je další obrovský přínos pro hormonální zdraví žen.

Zdraví prsu

Granátové jablko je paradoxní ovoce. Má příznivé estrogenní vlastnosti i antiestrogenní vlastnosti. Výtažky z granátového jablka jsou schopny účinně zabíjet estrogen-pozitivní a estrogen-negativní buňky rakoviny prsu. Dr. Lansky uvedl ve výzkumu a léčbě rakoviny prsu, že podle zveřejněných studií jeho unikátní výtažky z granátového jablka selektivně inhibují nebo zabíjely růst buněk rakoviny prsu in vitro. Jeho probíhající výzkum prokázal, že extrakty iniciují osm různých akcí nebo mechanismů, které mohou zabránit rakovině prsu, stejně jako pomoc při léčbě rakoviny prsu:

* Potlačuje rakovinové buňky
* Zabraňuje růstovému cyklu rakoviny. Inhibuje produkty hormonů, které stimulují růst buněk
* Zastavuje invazi nádorových buněk
* Zahajuje apoptózu (buněčná smrt)
* Podporuje buněčnou diferenciaci
* Má antiangiogenetické vlastnosti (zastavuje růst krevních cév nádorů)
* Působí jako inhibitor aromatázy (zastavuje tvorbu estrogenních tukových buněk)

Podle Dr. Lanskyho "Granátové jablka jsou jedinečná v tom smyslu, že hormonální kombinace vlastního ovoce se zdají být užitečné jak pro prevenci, tak pro léčbu rakoviny prsu. Zdá se, že granátové jablko nahrazuje potřebný estrogen, který je často předepsán k ochraně postmenopauzálních žen před srdečními chorobami a osteoporózou, zatímco selektivně ničí estrogenově závislé rakovinové buňky. "

Naděje pro rakovinu vaječníků

Studie provedená na univerzitě Yale nalezla působivé výsledky s extraktem z granátového jablka u buněk rakoviny vaječníků. Studie použila nejvíce virulentní linie rakoviny vaječníků, které byly rezistentní vůči všem formám léčby. Extrakt z granátového jablka byl schopen inhibovat růst rakoviny. Jiné typy rakoviny pozitivně reagovaly na výtažky z granátového jablka, včetně prostaty, žaludku, rakoviny plic a leukémie.

Zářící pleť

Studie prokázaly, že granátové jablko pomáhá zvrátit viditelné známky stárnutí tím, že podporuje mírné ztluštění vnější vrstvy pokožky, známé jako epidermis. Výtažek z granátového jablka také poskytuje nutriční podporu pro fibroblastové buňky v dermis kůže, která leží pod epidermis; fibroblasty produkují kolagen a elastin, což jsou kritické strukturální vlákna, která poskytují pokožce podporu a flexibilitu. Extrakt z granátového jablka také zvýšil současně proliferaci dermálních buněk a syntézu kolagenu

Olej z granátového jablka má mnoho přínosů v kosmetice, včetně schopnosti obnovit epiteliální tkáň, což napomáhá reparaci a stimulaci regenerace nových kožních buněk. Může být použit místně, přímo na rukou a tváři, stejně jako doplňková výživa.

Granátová jablka mohou zvrátit aterosklerózu

Klinické studie o šťávě z granátových jablek prokázaly, že granátové jablko může skutečně zvrátit aterosklerózu. Izraelští vědci studovali pacienty se zúžením jejich karotid v důsledku aterosklerózy. Karotidové artérie v krku jsou zodpovědné za více než 80% průtoku krve do mozku a

zúžení těchto hlavních cév je hlavním rizikovým faktorem mrtvice. U pacientů, kterým byla podávána denní dávka šťávy z granátového jablka po dobu jednoho roku, se aterosklerotické léze ve společné krční tepně snížily o 35%, zatímco v kontrolní skupině ve skutečnosti rostly o 9%. Granátová jablka zvrátila stávající aterosklerózu, která se dále zhoršovala u těch, kteří nekonzumovali granátové jablko. Analýza krve ukázala, že celková antioxidační aktivita vzrostla o 130% ve skupině šťáv z granátového jablka ve srovnání s hodnotami předcházejícími léčbu. Konečně systolický krevní tlak účastníků klesl o působivých 21% po jednom roce přídavku šťávy z granátového jablka.

Podobně vědci z Izraele ukázali, že snížení krevního tlaku pitím jen 60 ml šťávy z granátového jablka denně (poskytujících 78 mg punicalaginů) bylo způsobeno snížením aktivity enzymu konvertujícího angiotensin (ACE). To je nesmírně důležité zjištění, protože léky, které inhibují aktivity ACE se běžně používají k léčbě hypertenze. Studie dále naznačuje, že šťáva z granátového jablka může pomoci pacientům vyhnout se takovým lékům.

Studie od kalifornského Výzkumného ústavu preventivního lékařství zkoumala účinky šťávy z granátového jablka u pacientů s potvrzenou koronární chorobou srdeční. Čtyřiceti pěti pacientům s ischemickou chorobou srdce a srdeční ischémií (nedostatečný průtok krve do srdečního svalu) byl náhodně podán nápoj s 240 ml šťávy z granátového jablka denně nebo nápoj s placebem. Na počátku a závěru tříměsíční

studie vědci změřili průtok krve účastníků do srdečního svalu, a to jak v klidu, tak během stresu. Před podáním šťávy z granátového jablka vykazovaly obě skupiny stejné množství stresem vyvolané ischémie. Na konci tří měsíců však skupina granátového jablka prokázala významné zlepšení stresové ischemie, což naznačuje optimální průtok krve do srdečního svalu. Naproti tomu ve skupině s placebem se ischemie související se stresem zhoršila. Vzhledem k tomu, že tyto účinky nemohly být přičítány změnám hmotnosti, krevního cukru nebo kardiálních léků, zdá se, že denní konzumace šťávy z granátového jablka samotné zlepšila u těchto pacientů ischemii vyvolanou stresem.

Jeho účinky při podpoře zdravého krevního tlaku, zajištění optimálního průtoku krve a předcházení a zvrácení aterosklerózy činí z granátového jádra nezbytnou živinou v každém programu srdečního zdraví.

Diabetes a metabolický syndrom

Kromě svých různorodých kardioprotektivních účinků může granátové jablko mít velký přínos pro osoby s diabetem a pre-diabetickým stavem známým jako metabolický syndrom.

Podle výzkumu provedeném v Austrálii se zdá, že granule z granátového jablka snižují hladinu cukru v krvi bezprostředně po jídle,. Vědci, kteří studovali obézní krysy s diabetem typu II, zjistili, že perorální podání extraktu z granátového jablka výrazně snížilo hladinu cukru v krvi zvířat po jídle, přičemž mělo minimální vliv na hladinu cukru v krvi zvířat, která granátové jablko nejedla. Toto vzrušující zjištění naznačuje, že výtažky z granátového jablka blokují rozpad sacharózy (stolní cukr) ve střevě inhibicí alfa-glukosidázy, enzymu, který rozkládá cukry. Tato opatření by mohla pomoci zabránit absorpci sacharidů, a tím snížit náhlé zvýšení hladiny cukru v krvi po jídle, což je pro diabetiky tak škodlivé.

Prevence osteoartrózy

Zánět ničí kloubní chrupavku, což způsobuje obrovskou bolest a postižení u lidí trpící osteoartrózou. Při těžké zábraně fyzické aktivity může osteoartróza iniciovat bludný cyklus, kdy se její pacienti stávají stále sedavějšími (a často s nadváhou), což vyvolává další zdravotní problémy.

Schopnost granátového jablka rozbít cyklus zánětu a poškození tkáně přiměla vědce na Case Western

University, aby prozkoumali, zda může ochránit kloubní chrupavku před zánětem u pacientů s osteoartritidou. V experimentu in vitro nejprve ošetřili chrupavky u pacientů s osteoartritidou s extraktem z ovoce z granátového jablka a pak stimulovali tkáň interleukinem-1 beta, což je silný mediátor zánětu. Vědci pak změřili rozsah destrukce chrupavky a tvorbu zánětlivých molekul v tkáňových vzorcích.

Předběžná úprava s extraktem z granátového jablka inhibovala enzymy, které rozkládají chrupavku a prudce snižovala objem zánětlivých složek uvolněných z tkáně. Vědci dospěli k závěru, že extrakt z ovoce z granátového jablka může "inhibovat degradaci chrupavky při osteoartritidě a může být také užitečným doplňkem výživy pro zachování integrity a funkce kloubů".

Prostata

Spotřeba zeleniny a ovoce je nepřímo spojena s incidencí a mortalitou rakoviny. V současné době se zvýšil zájem o několik druhů ovoce s vysokým obsahem polyfenolických sloučenin vzhledem k jejich hlášenému chemopreventivnímu a / nebo chemoterapeutickému potenciálu. Ukázalo se, že granátová jablka (Punica granatum L.) vykazují protinádorovou aktivitu, která se obecně připisuje vysokému obsahu polyfenolů včetně ellagitaninů, kyseliny ellagické a dalších flavonoidů (quercetin, kaempferol a luteolinové glykosidy).

Studie provedená na University of California sledovala muže s karcinomem prostaty po operaci nebo po radioterapii. Kritériem bylo PSA > 0,2 a < 5mg/ml a Gleason skóre < a =7. Pacienti dostávali 240 ml džusu z granátového jablka denně až do progrese onemocnění. Léčba byla dobře snášena a nebyly hlášeny žádné vedlejší účinky. Čas zdvojnásobení hladiny PSA se s léčbou výrazně zvýšil z průměru 15 měsíců na 54 měsíců ( p<0,001).

                                                                                                                          MUDr Jan Lichnovský